Sürücü Kursunuzu Buradan Arayabilirsiniz

Kategoriler

Bursa Sürücü Kursları
Sürücü Kursu ve Ehliyet Rehberi
Siz de Kursunuzu Hemen Bulun!

Bursa Sürücü Kursları

Bursa hem Osmanlı dönemi hem de birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, tarihi kadar doğal güzellikleriyle de dikkat çeken bir şehir. Yemyeşil Uludağ’ı, Tirilye’yi, meşhur Ulu Camisiyle ziyaretçilerini bekleyen Bursa, her köşesinde ayrı bir güzelliği bulunduruyor.

Bursa Tarihi
Bursa Coğrafi Özellikleri
Bursa’da Gezilecek Yerler
Bursa Tarihi

Bursa’nın tarihi bulunan arkeolojik kalıntılara göre 7 bin yıl öncesine dayanıyor. Bölgede MÖ 4000li yıllardan beri yerleşimlerin olduğu biliniyor. Bursa’da bilinen en eski arkeolojik kalıntılar Yenişehir yakınlarındaki Menteşe Höyüğü ve Orhangazi yakınlarındaki Ilıpınar’da olduğu biliniyor. Homeros bölgeden Mysia olarak söz eder. Bursa adı, bu şehri kuran Bitinya Kralı Prusias’dan geliyor. MÖ 7. yüzyılda bu bölgeye göç eden Bityn’ler bölgeye Bitinya adını veriyor.  MÖ 74’te Roma İmparatorluğu’nun egemenliğine geçen Bursa, MS 385 -1326 yılları arasında ise Bizans dönemini yaşamıştır.

Anadolu Selçuklu Devleti’nin yıkılmasından sonra kurulan Anadolu Beylikleri içinde yer alan Osmanlı Beyliği zamanla büyümeye başlamıştır. 1328 yılında Osmanlı Beyliği’ne katılan Bursa, başkent yapılmıştır. Millî mücadele döneminde de Yunanlılar tarafından işgal edilen şehir, Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nden sonra Türk birliklerine geçmiştir.

Bursa Coğrafi Özellikleri

Marmara Bölgesi içerisinde yer alan Bursa, doğu tarafında Bilecik, Adapazarı, kuzey tarafında Kocaeli, Yalova ve İstanbul ile komşudur. Bursa’nın 17 ilçesi, 230 beldesi ve 659 köy yerleşimi vardır. Kuzeyde Marmara Denizi ile 135 kilometrelik bir kıyı şeridi oluşturur.

Bursa genellikle ılıman bir iklime sahip olmasıyla beraber bölgede iklimsel farklılıklar yaşanır. Güneyde Uludağ’ın sert iklimi ve bol yağışlı olmasına karşın, kuzeyde Marmara’nın yumuşak iklimi görülür. Bursa’da genellikle kışlar çok yağışlı geçer.

Bursa’da Gezilecek Yerler

Ulu Cami

Bursa’nın sembollerinden olan Ulu Cami, görkemli mimarisiyle dikkat çekiyor. Yirmi kubbesi olan Ulu Cami, ülkenin iç alanı en geniş camisi olma özelliğine sahip. I. Bayezid tarafından inşa ettirilen cami, hat sanatının önemli örneklerini bulunduruyor. Dikdörtgen bir plana sahip olan Ulu Cami, özgün mimarisiyle dikkat çekiyor.

Uludağ

Ülkemizdeki kış turizminin en önemli merkezlerinden biri olan Uludağ 1961 yılında Milli Park ilan edilmiştir. Uludağ, Bursalılar tarafından piknik ve yürüyüş alanı olarak tercih edilse de kayak tatili yapmak isteyenler için uygun bir alternatif. Uludağ, özellikle Aralık -Nisan ayları arasında turist akınına uğruyor.

Cumalıkızık

Cumalıkızık, Osmanlı Dönemine ait tarihi binaları ile nam salmış köydür. Osmanlı’nın Bursa’da yerleştiği ilk bölge olma özelliğini taşıyan Cumalıkızık’ta Osmanlı dönemine ait 270 ev bulunuyor. Bu evlerden 180’i günümüzde halen kullanılıyor. Filmlere, kitaplara konu olan Cumalıkızık evleri ahşap, kerpiç ve taş özellikleriyle öne çıkıyor. Cumalıkızık evleri, rengarenk duvarlarıyla yılın her dönemi ziyaretçilerini ağırlıyor.

Bursa Sürücü Kursları

Bursa ehliyet kursları bakımından sürücü adaylarına birçok seçenek sunuyor. Ehliyet almak isteyenlerin sürücü kursuna kayıt yaptırması gerekiyor. Ehliyet alma sürecinde en önemli başlangıç, en iyi sürücü kursunu bulmaktan geçiyor. Doğru bir sürücü kursu bulmak ehliyet almada ve sınavlarda başarılı olmada önem kazanıyor.

Bizi Takip Edin

Menü